etimesgut
0 (312) 911 44 10

Diş Hekimliğinde İlk Muayene Süreci

Diş Hekimliğinde İlk Muayane (Oral Diagnoz)

Kelime anlamı olarak ağız içi teşhis anlamına gelen Oral Diagnoz ve Radyoloji; diş hekimliği fakültelerinde, özel hastanelerde veya diş kliniklerinde hastaların tedavisine başlanmadan önce ilk ziyaret ettikleri kliniktir.

Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniğinde uzman diş hekimleri tarafından; ağız içi muayenesi yapılır ve diş ve çene yapısını gösteren panoramik röntgen çekilir. Bu aşamadan sonra ise hastaya özel tedavi planı çıkartılır ve ilgili bölümde tedavi olması sağlanır. Ancak ağızda sadece çürük dişler, gömük dişler veya çekilmiş diş eti gibi problemler görülmez. Yanak, damak ve çene kemikleri üzerinde bulunan yumuşak dokularda görülen hastalıklar da olabilir. Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniğinde, vücudun başka bir yerinde bulunan ancak ağız içi dokularında belirti veren diyabet ve behçet hastalıkları gibi sistemik hastalıkların ve herkes ve aft gibi ağız içi doku hastalıklarının da teşhisi ve tedavisi yapılır.

Diş tedavileri çok büyük bir çeşitlilik arz etmekte ve pek çok hastada birden fazla tedavi gereksinimi olabilmektedir. Bu tedavilerin doğru olarak planlanması, daha konforlu ve daha kısa süreli tedavi süreçleri sağlamaktadır. Ayrıca her zaman tam bir tedavi planlaması olanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle, hangi tedavilerin öncelikli olarak yapılması gerektiğine bu muayene sırasında karar verilir.

Tedavi planlamasının temeli tanıdır. Doğru bir tanıya ulaşabilmek ve özellikle benzer belirtiler gösteren hastalıkları birbirinden ayırt edebilmek için değişik laboratuar tetkiklerinden faydalanılabilir. Tedavi planı öncesi, bu tetkiklerin planlanması da ilk muayene sırasında olur.

Ağız, çene ve yüz bölgesinin insan vücudundan bağımsız bir bölge olmadığı açıktır. Çeşitli sistemik hastalıklar ağız ve çevresinde belirti vermekle birlikte, bazen tedavileri ilgili tıp uzmanlık alanlarınca yapılabilmektedir. Yine planlanan diş tedavilerini olumsuz etkileyen veya diş tedavilerinin olumsuz etki oluşturduğu şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi sistemik hastalıkların varlığı bilindiğinde, hatta şüphelenildiğinde hastayı ilgili uzmana yönlendirmek de ilk muayene sırasında yapılan bir uygulamadır.

Diş tedavilerine yardımcı olan en etkili yöntemlerden bir tanesi de; radyolojik tetkiklerdir. Bu tetkikler; dental tomografi, ağız içi ve ağız dışı röntgenler, panoramik röntgenler ve periapikal röntgenler olarak değerlendirilebilir. Bunlardan dental tomografide; normal röntgen ile görülemeyecek aksiyel, sagital ve koronal açılardan çok sayıda kemik ve yumuşak doku görüntüleri alınır. Bu görüntüler ayrıca ileri seviyede özel yazılımlar ile yeniden yapılandırılarak, görüntü alınması istenen bölgenin istenilen açıdan ve her yönden görüntülenmesi sağlanır. Teşhis için gerekli olan tüm detayı ve doğru ölçümü veren bu kesitler, tedavide de yol gösterici olacaktır.

Ağız içi ve ağız dışı röntgenler, her diş hekimi muayenehanesinde de rahatlıkla alınabilen ve tek veya bir kaç dişi gösteren periapikal röntgenlerdir. Bu röntgen görüntülerinde diş ile beraber kökü, kemik kayıpları, çürükler, diş ve diş kökü enfeksiyonları rahatlıkla görülebilir.

Panoramik röntgenler, ağızda bulunan dişlerin tamamı ile birlikte gömük dişleri, çene kemik yapısını, ağızda bulunan boşlukları ve çene eklemlerini gösteren röntgenlerdir. Kontrol amaçlı ağız muayenesinde, gömük dişlerin çekilmesinde, kist veya tümörlerin tespit edilmesinde, bir veya bir kaç tane implant uygulanması gibi cerrahi uygulamalarda kullanılır.

Periapikal röntgenler ise; panaromik röntgende tespit edilen diş rahatsızlıkları ile ilgili daha detaylı görüntü alınması amacıyla kullanılan yöntemdir. Detaylı görüntü alınması açısından panaromik röntgenlere göre daha üstün bir görüntü alınır. Ancak panoramik röntgende maruz kalınan radyasyon oranı, periapikal röntgenlere göre çok daha düşüktür.

  • Uzman Diş Hekimi Muayenesi

  • Teşhis Ve Tedavi Planlaması

  • Radyografik Tetkiklerin Değerlendirilmesi

  • Konsültasyon

  • Uzman Diş Hekimi Konsültasyonu

Sizlerde transfer , ücretsiz muayene, konaklama hizmetlerimizden faydalanmak ve tedavinizi planlamak için bizimle iletişime geçin.

Ankara Diş Kliniğimizde ilk randevunuzdan son kontrol muayenenize kadar her süreçle özenle ilgileniyoruz, ağız ve diş sağlığı kadar memnuniyetiniz de bizim ve doktorlarımız için önceliklidir.

Dt. Hakim TÜRKOĞLU Etimesgut Diş Kliniği – Web sitesinde bulunan tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Copyright © 2022.