etimesgut
0 (312) 911 44 10

Estetik Diş Hekimliği

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir ?

Genel sağlığınızın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı aynı zamanda estetik görünümünün de çok önemli bir aşaması olarak karşınıza çıkar. Sağlıklı dişlere sahip olmak, çiğneme ve konuşma gibi hayati fonksiyonları doğrudan etkileyen önemli bir kriterdir, ayrıca ağız ve diş sağlığıyla ilgili rahatsızlıkların önemli bir kısmının genel sağlık üzerindeki olumsuz etkisi de büyüktür. Diğer yandan, dişlerinizin görünümü ilk başta dikkat çeker, dolayısıyla dişlerinizin durumu estetik açıdan da önemlidir. Dış görünümünüz üzerinde son derece belirleyicidir. Güzel ve estetik gülüş kişileri dıştan içe güzelleştirir. Dolayısıyla sağlıklı, özgüveni yüksek, mutlu bir yaşam sürmek için dişlerinizin hem sağlığını hem de estetik görünümlerini muhafaza etmek boynunuzun borcudur!

Gülüş Tasarımı , sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olmanın profesyonel yoludur. Sağlıklı dişlere ve sizin için ideal olan gülüşlere kavuşmak için gerçekleştirilmesi planlanan prosedürler bütünüdür. Multidisipliner gülüş tasarımı uygulamalarını kapsayan sürecin temel amacı doğal dişleri maksimum düzeyde koruyarak sağlıklı ve ışıldayan gülüşlere ulaşmaktır. Bu yolda farklı estetik diş hekimliği uygulamaları devreye girer.

Gülüş Tasarımı tamamen kişiye özel olarak ve uzman diş hekimi kontrolünde planlanıp uygulanmalıdır. Kişinin gereksinimlerine göre yeniden şekillendirme ve boyutlandırma gibi uygulamalar devreye sokulabilir.   

Diş eksikliği vakalarında başvurulan implant tedavisi ya da kaplama işlemleri Gülüş Tasarımı tedavisi kapsamında hayata geçirilebilir. Porselen laminalar, zirkonyum kaplama tedavisi, tam seramik kaplamalar, bonding ve bleaching uygulamaları da yine diş tasarım tedavisinin bir parçası haline getirilebilir. 

Gülüş Tasarımı uygulamalarında önemli olan ideal altın orana mümkün olduğunca yaklaşmaktır. Bu noktada kişinin yaşı, cinsiyeti, yüz hatları ve ten rengi gibi pek çok farklı özelliği göz önünde bulundurulur. Tabi bu aşamada kişinin tedaviden beklentisi, hayallerindeki gülüş gibi kriterlerin de önemi büyüktür. Kısaca Gülüş Tasarımında kişinin ihtiyaçları ve beklentileri aynı anda değerlendirilir.

Estetik Gülüş Tasarımı Kriterleri

Estetik açıdan hoş bir gülüş kriterleri çok önemli bir noktadadır. Kişinin konuşurken dişlerinin kesici kısmının görünmesi ve dişlerinin alt dudak ile kavisli bir şekilde uyum sağlıyor olması estetik gülüş için en önemli kriterlerdir. Bununla birlikte gülüş tasarımı yapacak diş hekimi, hastanın sadece ön dişlerini değil; diş etlerini, tüm dişlerini, yüz şeklini, ten rengini, dudakları vs. gibi pek çok ayrıntıyı da göz önünde bulundurması gerekir. Sizler bu aşamada herhangi bir sebepten dolayı memnun olmadığını dişlerinizin gülüş tasarım sonrasında nasıl görüneceğini önceden görebileceksiniz. Kişinin arka dişlerini kaybetmiş olması gülüşün kalitesini düşürecek bir durumdur. Ancak gülüş estetiği ile birlikte arka dişlere veya yanaklara sağlanacak bir destek ile güzel gülüşlere sahip olabileceksiniz.

Lamine Kaplama

Hasta ve diş hekimin ön muayeneyi başarı ile geçip gülüş tasarımı için karar vermesinden sonra porselen laminat kaplama ile tedavi aşamasına geçilmektedir. Bu laminat kaplama son derece ince bir yapıda olup, ince ve şeffaf olması ile birlikte doğal bir görünüm sunmaktadır. bu sayede estetik açıdan restorasyon gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte lamina kaplama ile dişteki renk ve şekil bozuklukları da düzeltilebilmektedir.

Doğal bir gülüşe sahip olmak için pembe estetik denilen diş etlerindeki renk farklılıkları da düzeltilebilir. Özellikle gülüş esnasında dişlerden çok daha fazla ön planda olan diş etlerinin kısaltılması da mümkündür. Sigara kullanımına bağlı olarak oluşan koyu renk diş etlerinin de doğal rengine ulaştırılabilir. Gülüş tasarım tedavi süreci yapılan tedaviye göre farklılıklar gösterebilir.

Zirkonyum Kaplama

Diş kaplamaları çoğunlukla porselen kaplama şeklinde uygulanır. Diş kaplamaları metal destekli ile metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Daha estetik bir gülüş gereksinimi içersinde olan hastalar için diş hekimleri de daha estetik tedavi yaklaşımları içersindedirler. Bu estetik ihtiyaçlar, diş hekimliğinde daha fazla estetik bir yaklaşım olan zirkonyum alt yapılı dişleri tedavilerinde daha sık kullanılmasını gündeme getirmektedir. Diş yapımında kullanılmakta olan ve beyaz renkli bir madde olan zirkonyum, saf mineral hali yerine zirkon seramiği haline dönüştürülüp kullanılarak özel fırınlarda işlenmektedir. Zirkonyum diş kaplama, metal desteksiz kaplamalar grubundan olup, metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüm sunar.

Gülüş Tasarımı ile Hastanın Kazanımları

Gülüş tasarımı bünyesinde yapılan uygulamalar sonrasında her hasta estetik bir gülüşe sahip olur. Diş yapısında belirgin bir derecede düzelme meydana gelir. Bunun yanında dişlerin dudaklar ve yüz ile uyumu da sağlanmış olur.

Tedavi Süresinin Zaman Dilimi Nedir?

Tedavi süresi hastanın diş şikayeti ağız yapısına göre tek gün içerisinde ya da 2-15 gün arasında değişiklik gösterebilir.

gülüş tasarımı
Diş teli tedavisi
etimesgut
Ankarada siz değerli hastalarımızın ağız ve diş sağlığını korumak için buradayız. Polikliniğimize geldiğiniz ilk andan itibaren sorunlarınızı dinliyor detaylı muayenelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Hızlı Randevu Al

Kliniğimizde ilk randevunuzdan son kontrol muayenenize kadar her süreçle özenle ilgileniyoruz, ağız ve diş sağlığı kadar memnuniyetiniz de bizim ve doktorlarımız için önceliklidir.

Dt. Hakim TÜRKOĞLU Etimesgut Diş Kliniği 

Copyright © 2022. designed by muimedya